Потапяне в Святия Дух

Eli
Site Admin
Регистриран: чет мар 07, 2019 6:35 pm

Потапяне в Святия Дух

Мнение от Eli » вт апр 09, 2019 1:45 pm

Изображение

Трябва ли да поискаш от Бог да ти даде своя Свят Дух или го получаваш веднага щом повярваш?

А когато Аполос беше в Коринт, Павел мина през горните страни и дойде в Ефес; и като намери някои ученици, каза им: “Приехте ли Святия Дух като повярвахте?” А те му казаха: “Не сме нито чули дали има Свят Дух.” И каза им: “А в какво се потопихте?” А те казаха: “В Иоановото потапяне.” А Павел каза: “Иоан потапяше с потапяне на покаяние, като казваше на народа да вярва в този, който идва след него, тоест в Помазания Исус. И като чуха потопиха се с в името на Господаря Исус. И щом възложи Павел ръце на тях; дойде Святият Дух на тях; и говореха езици и пророчестваха. И всичките бяха до дванадесет мъже.

Като повярваш и се покаеш, това е духовно преживяване, което си е само за себе си. Не е свързано нито с потапянето във вода, нито с потапянето в Духа, но те са задължително следствие. Ако не се потопиш във вода, не изпълняваш с
Словото, което пък е непокорство стил Адам - Бог каза така, ама аз да пробвам да видя какво ще стане ако направя иначе. Това е да си правиш нещата по човешки с някакви си твои цели, без да се допиташ до Бога. И после срам, вина, и всичките последствия от греха - смърт. Нали Бог ни опрощава прегрешенията и в името на Исус ставаме нови хора - един новороден, подобно на малко бебе, нищо все още не знае от живота. Някой трябва да го научи да държи лъжицата, за да яде. Естествено е да пиеш вода, но ако чешмяната вода не става - когато някой ти каже “Не пий тази вода, за да не се разболееш”, трябва да бъде послушен като малко дете, подчинявайки се, докато сам започнеш да разбираш коя вода е Исус, коя вода изглежда питейна, но носи зарази, някои от които смъртоносни.
Словото е достатъчно да те доведа до Бога, който да те научи да разпознаваш духовното. Там пише да “приемеш” и да се “изпълваш” с Духа. По-лесно е ако има някой да ти помогне в началото наистина, да ти обясни нещата, но трябва да е Словото - ако някой говори друго, противно на Библията, той е лъжец.

За малко хора пише, че са се изпълнили със Святия Дух от утробата на майка си. Всички тези хора са преди Исус, защото когато той възкръсва от мъртвите и отива на небето, изпраща Святия Дух да живее в нас - ние сме храм на Божият Дух. За тях изрично пише, и това по никакъв начин не променя факта, че после живеят изцяло посветени на Бога.
Тоест, трябва да търсиш да се изпълваш с Духа. Ако не потърсиш Бога, как ще го намериш? А Бог е този, който те е повикал, и те подбужда да го намериш. Той те е призовал, но трябва да отговориш. Дарбите на Духа са за обща полза - за да се спаси всеки един, за да има вечен живот, да бъде изцелен,

Лично от опит, ако мога да съдя - аз вярвах, и когато ме питаха дали искам да се потопя във вода, съвсем естествено казах “Да, много искам”. След това Бог постоянно ме подбуждаше да чета Словото, вярвах, молех се, когато ножът опре до кокъла, благодарях на Бога за доброто в живота си, НО - не разбирах ясни неща, нямах дръзновение да служа на Бога, нямах водителство и много лесно се обърквах. И сега се обърквам, въпреки че имам Духа, но знам като съм се объркала, усещам когато Бог не е там. Преди това не ми беше ясно, не разпознавах духовните неща и не ги различавах от душевните. Не знаеш какво да свършиш, за да послужиш на някого, дори и да имаш желание, защото го няма Духа да те напътства. Без Духа нещата се вършат по човешки и нямат много полза, дори и да изглеждат добре отстрани. Приличат на някаква човешка благотворителна организация - уж се помага, но по веригата винаги има егоизъм и неправда, а ползата е едва доловима.

Лошо е когато християните отричат приемането на Духа или казват, че са го приели без да го искат от Бога в момента, когато са повярвали. Ясно се вижда в Словото, че потапянето в Духа винаги е придружено с говорене на непознати езици, и също, че се разграничава от покаяние, новорождение и потапяне във вода. Не е невъзможно да се случат едновременно, но са отделни стъпки на вяра.

Etien
Регистриран: нед мар 10, 2019 5:19 pm
Контакти:

Re: Потапяне в Святия Дух

Мнение от Etien » ср апр 10, 2019 1:47 pm

Библията е книга на личното преживяване и свидетелство заедно с общото откровение и разбиране. Учениците на Исус едновременно говорят какво е било написано от пророците и едновременно дават тяхното лично свидетелство - какво те са видели, какво са чули, какво са направили. Казвам го, защото много хора не харесват, когато християните дават личните си свидетелства, как те са познали Бога, или отделни аспекти о т неговото благовестие. Въпреки това тяхно отношение личното свидетелство е от изключителна важност, понеже то показва как точно божието слово се прилага в нашия живот.

Точно това е направила и Ели, за което съм ѝ благодарен, понеже не само е разгледала въпроса богословски и библейски, но също така ни е показала нейните лични духовни преживявания на дадената тема, която е една от най-главните теми във вярата - приемането на Духа е главното обещание на Бога за тези, които повярват в неговия син Исус от Назарет нашия Господар.

Учениците, пратениците са били вече юдеи, вече вярващи в Исус от години, вече последователи, вече оставили всичко и следващи Господаря, но Господаря не им позволява да правят каквото и да било преди да приемат Духа! А Петър по-късно обяснява на религиозните хора, че Бог дава Святия Дух на тези, които му се покоряват. Или, християни, които не са приели Духа, не са го приели или от незнание, или от непокорство.
Правото да имаш твое мнение
не отменя правото аз да имам мое мнение.

Etien
Контакти:

Мнение от Etien » вт май 28, 2019 8:10 pm

Представям си следната немислима картина, как поповете, пасторите и свещениците най-накрая си отварят Библията и започват да я четат без страх от хора и от отлъчване от тяхната синагога, нито имат страх да останат без заплата и църква, и започнат да изпълняват словото на Бога, така както е писано, без заобикалки, без изкълчени тълкувания, без изменения, а именно така както е писано... Знам, че това ще е задължително в деня на Помазания Исус - когато той дойде, той няма да търпи нищо от тези днешни демонични доктрини сред нас и ще има много хора, които ще съжаляват с много плач и сълзаи, че не са слушали думите на разума днес, когато е било времето, в което ги е посетил Святия Дух, за да се покаят. И в частност, как всички вярващи ще приемат Духа, ще пророкуват, ще виждат видения, ще сънуват сънища, ще разбират духовното и демоните ще треперят пред тази велика армия...

Eli
Site Admin
Регистриран: чет мар 07, 2019 6:35 pm

Мнение от Eli » пон юни 10, 2019 8:04 pm

Etien написа:
вт май 28, 2019 8:10 pm
Представям си следната немислима картина, как поповете, пасторите и свещениците най-накрая си отварят Библията и започват да я четат без страх от хора и от отлъчване от тяхната синагога, нито имат страх да останат без заплата и църква, и започнат да изпълняват словото на Бога, така както е писано, без заобикалки, без изкълчени тълкувания, без изменения, а именно така както е писано... Знам, че това ще е задължително в деня на Помазания Исус - когато той дойде, той няма да търпи нищо от тези днешни демонични доктрини сред нас и ще има много хора, които ще съжаляват с много плач и сълзаи, че не са слушали думите на разума днес, когато е било времето, в което ги е посетил Святия Дух, за да се покаят. И в частност, как всички вярващи ще приемат Духа, ще пророкуват, ще виждат видения, ще сънуват сънища, ще разбират духовното и демоните ще треперят пред тази велика армия...

Това ако се случи само на едно място, в една църква, ще се разчуе по цялата зема!
Колко невероятно звучи. И да, сигурна съм, че ще последват големи гонения, но събрание, на което Бог говори и хората се покоряват бързо, силата е несравнима. Бог ни е дал толкова много, а ние, вместо да го прославяме с животите си, угасяме Духа. Да не бъде!

Потребителски аватар
Yoan
Регистриран: вт мар 12, 2019 2:21 pm

Мнение от Yoan » вт юни 11, 2019 10:32 pm

Колко малко реално трябва, за да има истинско Божие събрание. Просто трябва всеки да си отвори Библията и да започне да чете, сваляйки розовите църковни очила. Колко малко, но колко тежко за хората...

Etien
Контакти:

Мнение от Etien » ср юни 12, 2019 9:22 am

Да, за повечето християни да прочетат библията вкъщи със своето семейство е по-скоро наказание, отколкото награда. За повечето лидери това е невъзможна задача - семействата им са изморени от религия и искат да имат време и за други неща, освен за църковни служби. Да не говорим колко от тези семейства водят почти светски живот... заедно с пастора.

А причината църковните служби да са изморителни е, че там не се случва нищо. В Новия Завет хората на Бога, когато са заедно, не само се молят и слушат проповеди, но ядат и пият, помагат си и изобщо живеят заедно. Това няма н ищо общо със църковната имитация на християнски живот! Нищо! Колко пъти на седмица можеш да слушаш, че трябва да правиш нещо добро и да не правиш нищо добро? Това може да те убие и дда те вкара в пълна депресия, ако имаш поне малко съвест!

Вършенето на дела на вяра е животоспасяващо за нас християните. И не защото така получаваме от Бога вечен живот поради делата си, а защото божият живот започва да тече във вените ни, което е това, за което сме повикани: "народ ревностен за добри дела".

Ana
Регистриран: съб мар 16, 2019 11:43 pm

Мнение от Ana » ср юни 12, 2019 10:37 am

Etien написа:
ср юни 12, 2019 9:22 am
Да, за повечето християни да прочетат библията вкъщи със своето семейство е по-скоро наказание, отколкото награда. За повечето лидери това е невъзможна задача - семействата им са изморени от религия и искат да имат време и за други неща, освен за църковни служби. Да не говорим колко от тези семейства водят почти светски живот... заедно с пастора.

А причината църковните служби да са изморителни е, че там не се случва нищо. В Новия Завет хората на Бога, когато са заедно, не само се молят и слушат проповеди, но ядат и пият, помагат си и изобщо живеят заедно. Това няма н ищо общо със църковната имитация на християнски живот! Нищо! Колко пъти на седмица можеш да слушаш, че трябва да правиш нещо добро и да не правиш нищо добро? Това може да те убие и дда те вкара в пълна депресия, ако имаш поне малко съвест!

Вършенето на дела на вяра е животоспасяващо за нас християните. И не защото така получаваме от Бога вечен живот поради делата си, а защото божият живот започва да тече във вените ни, което е това, за което сме повикани: "народ ревностен за добри дела".
Би било чудесно това да се случва на всякъде и по всяко време, да сме заедно заради Исус, в негово име, да оставяме Святия Дух да ни води, да си помагаме, на всеки според нуждата в момента. И да сме „народ ревностен за добри дела“.

Отговори