Какво представлява Библията?

Etien
Регистриран: нед мар 10, 2019 5:19 pm
Контакти:

Какво представлява Библията?

Мнение от Etien » ср мар 20, 2019 11:51 am

Изображение

Думата Библия има старогръцки произход. Това е думата βιβλος/библос - книга, свитък/ която е от женски род:
Словарь Дворецкого
βίβλος ἡ ----- /библос/[*]
1) кора, преимущ. папируса Plat.;
2) книга, сочинение Eur., Arst., Dem.;
3) книга, раздел, глава Polyb., Diod., Luc.
В среден род е:множествено число е:
Словарь Дворецкого
βιβλίον τό-----/ библион/
1) лист(ок), письмо Her., Plat., Arst., Plut.;
2) книга, сочинение (περὶ μετεώρων Arst.).
а в ср.р. множествено число е:
τα βιβλια ------/та библиа/
и означва книгите/съчиненията, като се имат предвид свещените книги на Стария и Новия Завет. През средните векове са "забравили" за определителния член "τα" и са започнали да възприемат думата като от женски род единствено число в цяла Европа, откъдето се е разпространило в целия Западен свят.

Така че Библията е по-скоро библиотека от свитъци, които по-късно са били събрани в едно книжно тяло. Разбира се причината за това не е своеволна. Книгите в Библията ако и писани в продължение на 1500 години (горе-долу) говорят на една и съща тема, за едни и същи неща, и все едно са писани от един и същи автор (което е вярно - написани са от много святи хора, водени и вдъхновявани от Святия Дух Божи), и имат една и съща главна тема, и това е Божият Помазаник Исус от Назарет, който идва, за да ни спаси от греха и смъртта, и да ни даде вечен живот, ако пазим неговото слово в нас!
----------------
[*]Забележете, че първоначално думата е означавала кора от папирус, от който са правели първоначално листата за писане, които и до днес наричаме папируси.
Правото да имаш твое мнение
не отменя правото аз да имам мое мнение.

Потребителски аватар
Yoan
Регистриран: вт мар 12, 2019 2:21 pm

Re: Какво представлява Библията?

Мнение от Yoan » пет апр 12, 2019 11:14 pm

Чудил съм се дали Библията трябва да бъде на една книга, или на отделни, както е била писана. Павел например, говори за свитъци, множествено число. Днес сме свикнали да е една книга, което мисля доста улеснява употребата. В крайна сметка, има ли значение? Според мен не. Но е важно човек да знае, че Библията е колекция от книги, писани от различни автори в продължение на почти две хилядолетия, изключително важно е за вярата и разбирането на вярващия.

Тя е незаменима книга. Няма друга книга в която да се съдържа Божието чисто и животодаряващо слово.

Eli
Site Admin
Регистриран: чет мар 07, 2019 6:35 pm

Мнение от Eli » пон юни 10, 2019 6:13 pm

Удобно е цялото божие слово да е на едно място.
Дори и от координатната система в Библията, която е добавена в последствие, глави и стихове, има ползи.

Важно е обаче да се се разбира, че това са отделни книги, от различни автори, които свидетелстват едно и също, но всеки със свои думи, свой изказ, свои преживявания. Библията обхваща много векове, но истината не се променя, защото божието слово е вечно.

Удобно е също и да имаш всяка книга поотделно - без глави и без стихове, без разделения. Написаното да бъде така, както авторът го е написал - като история, разказ, поучение, писмо, видение, песен, каквото...

Важното е да се разбира - чрез Духа на първо място. Ако може да е на езика, който говориш. И най-добре без да има разлики с оригинала и подменени или непреведени думи, забулени в религиозен църковен смисъл.
Всичко в Библията е в контекста на самата Библия.
Ако искаш да разбереш какво значи дадено дума, трябва да я изследваш, откривайки навсякъде, където се използва в тези 66 книги.
Ако пише Помазан - намираш помазаните в Стария Завет, Помазания в Новия Завет и си създаваш картина.
Ако пише "пастир", намираш всички места, където се среща думата, за да видиш смисъла на думата. Само защото някой нарича себе си пастир, не означа че това е пастирът, за който говори словото.

Много хора казват, че божието събрание днес, 21 века по-късно, е разично, това просто не е така. Може обстановката да е малко по-модерна, да имаме по-различна архитектура, мобилни телефони и автомобили, но вътрешността на човека, мислите и греховете, са същите в основата си.
Може да сме имали малко повече време да изобретим разни неща, но сме същите като хората в 1ви век.
И точно толкова, колкото и те, колкото и Мойсей, трябва да повярваме и да се доверим на Бога, и да го опознаем.
Словото е средство да се доближиш до Бога.

И разбира се, не трябва да се забравят добавените книги, които не са част от Божието слово.
Тези книги, които са добавени в православната и католическата Библия не са част от Божието слово и това лесно се вижда, когато човек ги чете. Личи си, че не са боговдъхновени. Тъй като са сложени наедно с останалите обаче, човек може да ги прочете от незнание.
Божието слово обаче се чете и разбира от Святия Дух, така че той би ви засвиделсвал.

Цитат от уикипедия:
Според католическия списък на библейските книги, Библията съдържа 46 книги от Стария завет и 27 книги от Новия завет , общо 73 книги. Според източноправославния канон тези книги са с четири повече, общо 77 т.е. 50 книги от Стария завет и 27 от Новия завет . Според протестантския списък на Библията има общо 66 книги – 39/27.
Ще оставя спъсик с книгите, които са добавени, и не са част от божието слово:
–Книга на Товит
–Книга Иудит
–Първа книга Макавейска (I Макавеи)
–Втора книга Макавейска (II Макавеи)
–Книга на мъдростта (Премъдрост Соломонова)
–Книга на Сирах (Премъдрост на Иисус, син Сирахов)
–Книга на Барух (Варух)

Etien
Контакти:

Мнение от Etien » вт юни 11, 2019 2:14 pm

Има и няколко добавени глави на различни места, като например две глави в края на книгата Данаил и един текст с "молитва" в първата глава. Специфичното за всички тези книги и глави е, че не са в еврейския текст, а ги има само на старогръцки, тоест на езика на Новия Завет. Добавени са незнайно от кого, незнайно кога. Има някои неща в тези книги, които приличат на божие слово, дори на пророчески книги, някои автори имат претенции Бог да им е говорил, ангели/вестители и какво ли още не. Но се вижда колко различен дух носят.

В православието и католицизма от тези книги се изваждат различни доктрини. В православието ги считат за полезни, второканонични???!, но в католицизма претендират да са боговдъхновени, което е още по-зле. Но доктрини се вадят оттам и от двете организации. Мисля че едната доктрина е за паленето на свещи, ако правилно си спомням.

От друга страна православниия превод, ако изключим тези неканонични текстове, е много по-добър в много отношения от всички съвременни протестански редакции и единствено цариградската библия е горе долу на същото ниво на превод. Католическата за разлика от православната е откровено много слаб превод, с много преразкази и неточности, а и някои откровени промени, за които те не крият, а ги обявяват в техните предговори. Но тъй като нито католици, нито православни четат Библията, освен една малка група от тях, то повечето православни не са наясно какво пише нито в тяхната, нито в протестанската.

Без съмнение нивото на превод на всички български преводи и редакции далеч не отговаря на стандартите на един коректен превод и ако трябва тези преводачи да са "заклети преводачи", по повечето от тях щяха да са с отнети лицензи, най-малко.

Ana
Регистриран: съб мар 16, 2019 11:43 pm

Мнение от Ana » ср юни 12, 2019 5:26 pm

Yoan написа:
пет апр 12, 2019 11:14 pm
Чудил съм се дали Библията трябва да бъде на една книга, или на отделни, както е била писана. Павел например, говори за свитъци, множествено число. Днес сме свикнали да е една книга, което мисля доста улеснява употребата. В крайна сметка, има ли значение? Според мен не. Но е важно човек да знае, че Библията е колекция от книги, писани от различни автори в продължение на почти две хилядолетия, изключително важно е за вярата и разбирането на вярващия.

Тя е незаменима книга. Няма друга книга в която да се съдържа Божието чисто и живото даряващо слово.
Би било интересно да си имаш книгите отделени една от друга, както има отделно нов завет например. Например взимаш да четеш днес Йоан и не взимаш всичките писания но само книгата Йоан и т.н. И не само е незаменима книга, но е и уникална, единствена, незаменима, която пронизва сърцето, изобличава, не се променя (освен ако някой няма страх от Бога и започне да прибавя или да маха), никога не преминава, не се губи, не се забравя, винаги, на всякъде и от всеки може да бъде видяна и чута.

Etien
Контакти:

Мнение от Etien » чет юни 13, 2019 8:34 pm

Днес , както писах в друга тема един "брат" пияница ми обясняваше че има "една такава малка Библия," имайки предвид малък формат. Казах му, че е важно не само да я има, но и да я чете, разбира и практикува, което за него означаваше да поиска да спре алкохола. Но само като една първа в случая крачка.

Ana
Регистриран: съб мар 16, 2019 11:43 pm

Мнение от Ana » съб юни 15, 2019 5:23 pm

Много хора казват, че са християни, че са „братя и сестри“ и че имат Библия малка или голяма, но действителността е очевидна, никой не се учи, не чете словото и не търси Исус, всичко са само думи, а както и ти казваш необходимо е да се живее това което се говори. Отнася се за всички нас.

Etien
Контакти:

Мнение от Etien » вт юни 18, 2019 8:11 pm

Библията е писана от божиите пророци и пратеници. Тя не е писана от пастори и учители. Това означава, че ако иска някой да разбира библията, ще му трябва разбирането на пратениците и пророците и то спешно!
Защото чрез Него и едните, и другите имаме достъп в един Дух до Бащата. И така, вие не сте вече странници и чужденци, а сте съграждани на светиите и членове на Божието семейство; защото сте съградени върху основата на апостолите и пророците, като сам Помазнаия Иисус е крайъгълен камък, в когото сглобено, цялото здание расте за свят храм в Господаря, в който вие също се вграждате заедно в Духа за Божие обиталище.
Ефесяни 2:18
… че по откровение ми беше известена тайната – както ви писах накратко и по-горе, от което, като прочетете, можете да разберете моето проумяване на тайната на Помазания – която в други поколения не беше известена на човешките синове, както сега се откри на Неговите свети пратеници и пророци чрез Духа, а именно, че народите са сънаследници и са от същото тяло, и са съпричастници на (Неговото) обещание в Помазнаия Иисус чрез благовестието, на което станах служител според дара на Божията благодат, който ми е даден според действието на неговата сила.
Ефесяни 3:3

Отговори